Yageo RC0805FR-072K74L
RC0805FR-072K74L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-072K74L
Brief Description
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-072K74L.pdf
Availability of RC0805FR-072K74L
QUANTITY
RC0805FR-072K74L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-072K74L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-072K74L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-072K74L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-072K74L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-072K74L Details Description
Related parts for RC0805FR-072K74L
CONN HEADR BRKWAY .100 54POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
PLASTIC FAN GUARD 150MM datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HOUSING 1POS WHITE datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-9V OUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP CXA1507 8.9MM WHT datasheet.pdf
SMD PH.MODULE 56KHZ T.VIEW datasheet.pdf