Yageo RC0805FR-072R43L
RC0805FR-072R43L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-072R43L
Brief Description
RES SMD 2.43 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-072R43L.pdf
Availability of RC0805FR-072R43L
QUANTITY
RC0805FR-072R43L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-072R43L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-072R43L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-072R43L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-072R43L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-072R43L Details Description
Related parts for RC0805FR-072R43L
IC LATCH OCTAL D-TYPE 20-SOIC datasheet.pdf
EJC LTC.100"SHD HD.100"VER 15GLD datasheet.pdf
FLEX POD FOR CY7C64215-56LFXC datasheet.pdf
IC 12BIT 200KSPS ADC S/O 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS 6.20MM BLUE datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2910 datasheet.pdf