Yageo RC0805FR-072R8L
RC0805FR-072R8L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-072R8L
Brief Description
RES SMD 2.8 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-072R8L.pdf
Availability of RC0805FR-072R8L
QUANTITY
RC0805FR-072R8L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-072R8L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-072R8L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-072R8L
Related LinksRC0805F, RC0805FR-072R8L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-072R8L Details Description
Related parts for RC0805FR-072R8L
INTERFACE SMART SCREEN OP7100 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW DO220AA datasheet.pdf
JUNIOR-TIMER CONTACT datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 96MA 7.54 OHM datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.3PF 25V 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 112MA 17.9 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 64POS THRUHL datasheet.pdf
IC VCXO 18MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CTV 22C 22#22D SKT RECP datasheet.pdf
anyCAP⑩ 50 mA Low Dropout Linear Regulator IC datasheet.pdf