Yageo RC0805FR-0730KL
RC0805FR-0730KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-0730KL
Brief Description
RES SMD 30K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-0730KL.pdf
Availability of RC0805FR-0730KL
QUANTITY
RC0805FR-0730KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-0730KL
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-0730KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-0730KL
Related LinksRC0805F, RC0805FR-0730KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-0730KL Details Description
Related parts for RC0805FR-0730KL
HOOK&LOOP 1"X4.9YD WHT ADHESIVE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SNGL W/SPI 8VSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
LED RECT RED PANEL MNT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 40MM datasheet.pdf
HERMAPHRODITIC 7POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 175MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf