Yageo RC0805FR-07340KL
RC0805FR-07340KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-07340KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 340K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-07340KL.pdf
Availability of RC0805FR-07340KL
QUANTITY
RC0805FR-07340KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-07340KL
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-07340KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-07340KL
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-07340KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-07340KL Details Description
Related parts for RC0805FR-07340KL
CONN HEADER .100 DUAL R/A 44POS datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
CAP MICA 160PF 5% 100V 1210 datasheet.pdf
FUSE 15A 125VAC EDISON SLOW datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 24V datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE WE-LF MH datasheet.pdf
YELLOW SPONGE 3.2X2.1" 50PK datasheet.pdf
5MM CABLE ASSY datasheet.pdf