Yageo RC0805FR-073K92L
RC0805FR-073K92L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-073K92L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-073K92L.pdf
Availability of RC0805FR-073K92L
QUANTITY
RC0805FR-073K92L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-073K92L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-073K92L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-073K92L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-073K92L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-073K92L Details Description
Related parts for RC0805FR-073K92L
IC DATA ACQ SYSTEM 12BIT 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 16V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 4MX16 54-TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 750PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DSUB 37 F CRIMP CLIN F0 TIN datasheet.pdf
STANDARD NYLON CABLE TIES datasheet.pdf
PWR SUPPLY AC-DC 220W EXT VI datasheet.pdf