Yageo RC0805FR-073K9L
RC0805FR-073K9L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-073K9L
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-073K9L.pdf
Availability of RC0805FR-073K9L
QUANTITY
RC0805FR-073K9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-073K9L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-073K9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-073K9L
Related LinksRC0805F, RC0805FR-073K9L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-073K9L Details Description
Related parts for RC0805FR-073K9L
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES 1.43M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 17.6K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 103VC DO41 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 24V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A DO214AB datasheet.pdf