Yageo RC0805FR-074M42L
RC0805FR-074M42L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-074M42L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.42M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-074M42L.pdf
Availability of RC0805FR-074M42L
QUANTITY
RC0805FR-074M42L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-074M42L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-074M42L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-074M42L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-074M42L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-074M42L Details Description
Related parts for RC0805FR-074M42L
RES SMD 866K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER TRPL 1X2 20SOIC datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS SNGL SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf