Yageo RC0805FR-0761K9L
RC0805FR-0761K9L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805FR-0761K9L
Brief Description
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805FR-0761K9L.pdf
Availability of RC0805FR-0761K9L
QUANTITY
RC0805FR-0761K9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805FR-0761K9L
Internal Part NumberEIS-RC0805FR-0761K9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805FR-0761K9L
Related LinksRC0805FR, RC0805FR-0761K9L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805FR-0761K9L Details Description
Related parts for RC0805FR-0761K9L
VARISTOR 42V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
IC OCT TRANSP LATCH 3ST 20SOP datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
LED MINI PANEL RED 28V .7" MNT datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.1A 110.5 MOHM datasheet.pdf
RES 12.4M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
200W MOTOR 200V KEY SHAFT datasheet.pdf
MOD USB AUDIO FLASH DRIVE I/F datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 AXIAL datasheet.pdf
MKP 0.82UF 5% 2500VDC DRAWING T3 datasheet.pdf