Yageo RC0805JR-071K1L
RC0805JR-071K1L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805JR-071K1L
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805JR-071K1L.pdf
Availability of RC0805JR-071K1L
QUANTITY
RC0805JR-071K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805JR-071K1L
Internal Part NumberEIS-RC0805JR-071K1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805JR-071K1L
Related LinksRC0805J, RC0805JR-071K1L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805JR-071K1L Details Description
Related parts for RC0805JR-071K1L
RES 11 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 44VQFP datasheet.pdf
IC XLATOR TRP PECL-LVPECL 20SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.68PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 1.12M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 13POS THRUHL datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf