Yageo RC0805JR-072M4L
RC0805JR-072M4L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805JR-072M4L
Brief Description
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805JR-072M4L.pdf
Availability of RC0805JR-072M4L
QUANTITY
RC0805JR-072M4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805JR-072M4L
Internal Part NumberEIS-RC0805JR-072M4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805JR-072M4L
Related LinksRC0805J, RC0805JR-072M4L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805JR-072M4L Details Description
Related parts for RC0805JR-072M4L
FILTER LINE 4.5MH 2.5A TYPE 21V datasheet.pdf
Crystal 31.5000kHz 100ppm 11pF 35 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 4A CPH6 datasheet.pdf
RES 450 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 500NH 23A 1.18 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HAR-BUS HM FEDERL. TYP B25, AFS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf