Yageo RC0805JR-074K3L
RC0805JR-074K3L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805JR-074K3L
Brief Description
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805JR-074K3L.pdf
Availability of RC0805JR-074K3L
QUANTITY
RC0805JR-074K3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805JR-074K3L
Internal Part NumberEIS-RC0805JR-074K3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805JR-074K3L
Related LinksRC0805J, RC0805JR-074K3L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805JR-074K3L Details Description
Related parts for RC0805JR-074K3L
CONN SPADE SPRING 16-22 AWG #4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
MOD PIM MOTOR DSPIC33EP512MU814 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.85A 120 MOHM datasheet.pdf
CRYSTAL 24.00 MHZ 12.0PF SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf