Yageo RC0805JR-075K6L
RC0805JR-075K6L picture photo
Mfg. Part Number
RC0805JR-075K6L
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RC0805JR-075K6L.pdf
Availability of RC0805JR-075K6L
QUANTITY
RC0805JR-075K6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0805JR-075K6L
Internal Part NumberEIS-RC0805JR-075K6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0805JR-075K6L
Related LinksRC0805J, RC0805JR-075K6L Datasheet, Yageo Distributor
RC0805JR-075K6L Details Description
Related parts for RC0805JR-075K6L
RES SMD 91 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 50PS STR SHORT LA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf