Ohmite RC0R5DB39R0JE
RC0R5DB39R0JE picture photo
Mfg. Part Number
RC0R5DB39R0JE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 39 OHM 5% 1/2W J LEAD
Datasheet Download
RC0R5DB39R0JE.pdf
Availability of RC0R5DB39R0JE
QUANTITY
RC0R5DB39R0JE Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0R5DB39R0JE
Internal Part NumberEIS-RC0R5DB39R0JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Composition
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case6327 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Recessed
Size / Dimension0.625" L x 0.273" W (15.88mm x 6.93mm)
Height0.231" (5.87mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0R5DB39R0JE
Related LinksRC0R5D, RC0R5DB39R0JE Datasheet, Ohmite Distributor
RC0R5DB39R0JE Details Description
Related parts for RC0R5DB39R0JE
SOCKET SLD TAB W/CLIP HC4 RELAY datasheet.pdf
FIXED IND 2.4UH 4A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 BRASS 12MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 6.64A 10 MOHM datasheet.pdf
RES 13K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 500K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
MICRO 37C S /11 10CR 72" datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
G-EDSWU-M63-L66L-STES-S datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf