Ohmite RC0R5DB560RJET
RC0R5DB560RJET picture photo
Mfg. Part Number
RC0R5DB560RJET
Brief Description
RES SMD 560 OHM 5% 1/2W J LEAD
Datasheet Download
RC0R5DB560RJET.pdf
Availability of RC0R5DB560RJET
QUANTITY
RC0R5DB560RJET Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0R5DB560RJET
Internal Part NumberEIS-RC0R5DB560RJET
Standard Package1,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Composition
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case6327 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Recessed
Size / Dimension0.625" L x 0.273" W (15.88mm x 6.93mm)
Height0.231" (5.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0R5DB560RJET
Related LinksRC0R5DB, RC0R5DB560RJET Datasheet, Ohmite Distributor
RC0R5DB560RJET Details Description
Related parts for RC0R5DB560RJET
RESISTOR KIT 0.47-56 1W 255PCS datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 8POS OR datasheet.pdf