Ohmite RC0R5DB750RJE
RC0R5DB750RJE picture photo
Mfg. Part Number
RC0R5DB750RJE
Brief Description
RES SMD 750 OHM 5% 1/2W J LEAD
Datasheet Download
RC0R5DB750RJE.pdf
Availability of RC0R5DB750RJE
QUANTITY
RC0R5DB750RJE Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0R5DB750RJE
Internal Part NumberEIS-RC0R5DB750RJE
Standard Package100
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Composition
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case6327 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Recessed
Size / Dimension0.625" L x 0.273" W (15.88mm x 6.93mm)
Height0.231" (5.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0R5DB750RJE
Related LinksRC0R5D, RC0R5DB750RJE Datasheet, Ohmite Distributor
RC0R5DB750RJE Details Description
Related parts for RC0R5DB750RJE
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC CODEC-FILTER PCM 5V 20-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 125MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf
IC AMP 2.4GHZ W/BYPASS SOT-363 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 58.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.2V 200MW 1005 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf