Ohmite RC0S2CA10R0JET
RC0S2CA10R0JET picture photo
Mfg. Part Number
RC0S2CA10R0JET
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10 OHM 5% 1/4W J LEAD
Datasheet Download
RC0S2CA10R0JET.pdf
Availability of RC0S2CA10R0JET
QUANTITY
RC0S2CA10R0JET Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0S2CA10R0JET
Internal Part NumberEIS-RC0S2CA10R0JET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Composition
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case3916 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension0.394" L x 0.159" W (10.01mm x 4.04mm)
Height0.164" (4.17mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0S2CA10R0JET
Related LinksRC0S2CA, RC0S2CA10R0JET Datasheet, Ohmite Distributor
RC0S2CA10R0JET Details Description
Related parts for RC0S2CA10R0JET
GDT 600V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
C/A, MT-RJ TO SC DUPLEX XG FI datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS L 1900A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 215K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
PREMOFLEX 0 5 JMPR 229LGT datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 360 MOHM datasheet.pdf