Ohmite RC0S2CA470RJET
RC0S2CA470RJET picture photo
Mfg. Part Number
RC0S2CA470RJET
Brief Description
RES SMD 470 OHM 5% 1/4W J LEAD
Datasheet Download
RC0S2CA470RJET.pdf
Availability of RC0S2CA470RJET
QUANTITY
RC0S2CA470RJET Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0S2CA470RJET
Internal Part NumberEIS-RC0S2CA470RJET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Composition
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case3916 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension0.394" L x 0.159" W (10.01mm x 4.04mm)
Height0.164" (4.17mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0S2CA470RJET
Related LinksRC0S2CA, RC0S2CA470RJET Datasheet, Ohmite Distributor
RC0S2CA470RJET Details Description
Related parts for RC0S2CA470RJET
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/8 NPT 5V 12" datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 1.6KVDC AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 80MSPS 64-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
APPLIANCE INLET FLTR 1A datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS STR .230" GOLD datasheet.pdf
IC FRAM 4KBIT 14MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SOCKET CONTACT 100PCS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf