Ohmite RC0S2CA4R70JT
RC0S2CA4R70JT picture photo
Mfg. Part Number
RC0S2CA4R70JT
Brief Description
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W J LEAD
Datasheet Download
RC0S2CA4R70JT.pdf
Availability of RC0S2CA4R70JT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RC0S2CA4R70JT Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0S2CA4R70JT
Internal Part NumberEIS-RC0S2CA4R70JT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Composition
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case3916 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension0.394" L x 0.159" W (10.01mm x 4.04mm)
Height0.164" (4.17mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0S2CA4R70JT
Related LinksRC0S2C, RC0S2CA4R70JT Datasheet, Ohmite Distributor
RC0S2CA4R70JT Details Description
Related parts for RC0S2CA4R70JT
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 10POS 1MM PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A DO214AB datasheet.pdf
IC BATT MON QUAD .5% 16TQFN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 200POS SMD datasheet.pdf