Ohmite RC0S2CA68R0JET
RC0S2CA68R0JET picture photo
Mfg. Part Number
RC0S2CA68R0JET
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68 OHM 5% 1/4W J LEAD
Datasheet Download
RC0S2CA68R0JET.pdf
Availability of RC0S2CA68R0JET
QUANTITY
RC0S2CA68R0JET Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0S2CA68R0JET
Internal Part NumberEIS-RC0S2CA68R0JET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Composition
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case3916 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension0.394" L x 0.159" W (10.01mm x 4.04mm)
Height0.164" (4.17mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0S2CA68R0JET
Related LinksRC0S2CA, RC0S2CA68R0JET Datasheet, Ohmite Distributor
RC0S2CA68R0JET Details Description
Related parts for RC0S2CA68R0JET
IC MCU 16BIT 32KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 16SOIC datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DVR 16-SOIC datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 922MA 211 MOHM datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR VERT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf