Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F105CS
RC1005F105CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F105CS
Brief Description
RES SMD 1M OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F105CS.pdf
Availability of RC1005F105CS
QUANTITY
RC1005F105CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F105CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F105CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F105CS
Related LinksRC1005, RC1005F105CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F105CS Details Description
Related parts for RC1005F105CS
MOSFET N-CH 650V 11A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC AXIAL datasheet.pdf
KIT FOR MAX3540 DVB TUNER datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS W/SKT INLINE R/A datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf
COVER SPLICE OFFICE WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
ADAPTER - RJ45 TO DB9 FEMALE 6' datasheet.pdf
RED 2 POS METAL BEZEL datasheet.pdf