Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F1130CS
RC1005F1130CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F1130CS
Brief Description
RES SMD 113 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F1130CS.pdf
Availability of RC1005F1130CS
QUANTITY
RC1005F1130CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F1130CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F1130CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)113
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F1130CS
Related LinksRC1005, RC1005F1130CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F1130CS Details Description
Related parts for RC1005F1130CS
MOSFET N-CH 300V 3.2A I2PAK datasheet.pdf
JR IONIZER W/CASSETTE 120V NIST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100 WW datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165BGA datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 2VA THRU HOLE datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL YELLOW/RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
Connector Receptacle 104 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
PIDG POS.LOCK ASSY. datasheet.pdf
PWRBLADE VERT HDR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf