Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F12R4CS
RC1005F12R4CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F12R4CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12.4 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F12R4CS.pdf
Availability of RC1005F12R4CS
QUANTITY
RC1005F12R4CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F12R4CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F12R4CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F12R4CS
Related LinksRC1005, RC1005F12R4CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F12R4CS Details Description
Related parts for RC1005F12R4CS
DIODE GEN PURP 400V 150A DO205AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 50.0UH PARALL datasheet.pdf
IC CAP CONV 2CH ULT LP 10MSOP datasheet.pdf
CONN MAGJACK 16PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 150MA 3.1 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
IC FPGA 178 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RSM 4 24VAC DPDT 10A SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf