Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F1583CS
RC1005F1583CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F1583CS
Brief Description
RES SMD 158K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F1583CS.pdf
Availability of RC1005F1583CS
QUANTITY
RC1005F1583CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F1583CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F1583CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F1583CS
Related LinksRC1005, RC1005F1583CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F1583CS Details Description
Related parts for RC1005F1583CS
CONN HOUSING 20POS .100 POL DUAL datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO R/A .100 26POS datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/6W 0402 datasheet.pdf
CONN XA HOUSING 15 POS 2.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf