Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F1691CS
RC1005F1691CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F1691CS
Brief Description
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F1691CS.pdf
Availability of RC1005F1691CS
QUANTITY
RC1005F1691CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F1691CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F1691CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F1691CS
Related LinksRC1005, RC1005F1691CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F1691CS Details Description
Related parts for RC1005F1691CS
CONN FERRULE DIN 20AWG GRAY datasheet.pdf
RES SMD 19.1KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 12WLP datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 1.00" DL GOLD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 10% BX 1210 datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf