Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F1911CS
RC1005F1911CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F1911CS
Brief Description
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F1911CS.pdf
Availability of RC1005F1911CS
QUANTITY
RC1005F1911CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F1911CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F1911CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F1911CS
Related LinksRC1005, RC1005F1911CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F1911CS Details Description
Related parts for RC1005F1911CS
LED ORANGE DIFFUSED 1206 SMD datasheet.pdf
RES 21K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 70A DO203AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
4WAY MNT W/RBBR ADH .625" WH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 40A TO-263 datasheet.pdf