Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F1963CS
RC1005F1963CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F1963CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 196K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F1963CS.pdf
Availability of RC1005F1963CS
QUANTITY
RC1005F1963CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F1963CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F1963CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F1963CS
Related LinksRC1005, RC1005F1963CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F1963CS Details Description
Related parts for RC1005F1963CS
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 2PORT GIGBIT ETHNT MAC 304BGA datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC CLK MLTPLR ZDB 1:8 16TSSOP datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LED 3MM HI-D BI-LEVEL Y/G,B datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC IPM INVERTER 3PHASE 4DIP datasheet.pdf
STRING POT 50 INCH RANGE datasheet.pdf
IGBT 1200V 105A HS CHOP SOT-227 datasheet.pdf