Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F200CS
RC1005F200CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F200CS
Brief Description
RES SMD 20 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F200CS.pdf
Availability of RC1005F200CS
QUANTITY
RC1005F200CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F200CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F200CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F200CS
Related LinksRC1005, RC1005F200CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F200CS Details Description
Related parts for RC1005F200CS
RES SMD 665 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 440VAC RAD datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 625FCBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
CAP CER 360PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf