Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F2264CS
RC1005F2264CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F2264CS
Brief Description
RES SMD 2.26M OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F2264CS.pdf
Availability of RC1005F2264CS
QUANTITY
RC1005F2264CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F2264CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F2264CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F2264CS
Related LinksRC1005, RC1005F2264CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F2264CS Details Description
Related parts for RC1005F2264CS
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS T/H R/A TIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC FPGA 125 I/O 160PQFP datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf