Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F2432CS
RC1005F2432CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F2432CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F2432CS.pdf
Availability of RC1005F2432CS
QUANTITY
RC1005F2432CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F2432CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F2432CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F2432CS
Related LinksRC1005, RC1005F2432CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F2432CS Details Description
Related parts for RC1005F2432CS
CONN HEADER .100 SNGL STR 13POS datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO R/A .100 20POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
WASHER FLAT 3/8 FIBRE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER PLL STD DRV 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf
PELTIER CP14,71,06,L1,EP,W6 datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LENS 1POS 21.6MM ROUND datasheet.pdf
RES SMD 70.6 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf