Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F2493CS
RC1005F2493CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F2493CS
Brief Description
RES SMD 249K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F2493CS.pdf
Availability of RC1005F2493CS
QUANTITY
RC1005F2493CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F2493CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F2493CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F2493CS
Related LinksRC1005, RC1005F2493CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F2493CS Details Description
Related parts for RC1005F2493CS
CONN HEADER 38POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MACRO VIDEO INSPCTN W/LCD SCRN datasheet.pdf
IC PWR SWITCH 1CH 1000MA 8-SO datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf