Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F24R3CS
RC1005F24R3CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F24R3CS
Brief Description
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F24R3CS.pdf
Availability of RC1005F24R3CS
QUANTITY
RC1005F24R3CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F24R3CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F24R3CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F24R3CS
Related LinksRC1005, RC1005F24R3CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F24R3CS Details Description
Related parts for RC1005F24R3CS
CAP ALUM 68UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL DIGITAL DIM datasheet.pdf
RECPT R.ANGLE INT TBC 4ROWS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 500OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A 80V TO-263AB datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf