Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F2612CS
RC1005F2612CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F2612CS
Brief Description
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F2612CS.pdf
Availability of RC1005F2612CS
QUANTITY
RC1005F2612CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F2612CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F2612CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F2612CS
Related LinksRC1005, RC1005F2612CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F2612CS Details Description
Related parts for RC1005F2612CS
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.33 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 30POS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf