Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F2671CS
RC1005F2671CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F2671CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F2671CS.pdf
Availability of RC1005F2671CS
QUANTITY
RC1005F2671CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F2671CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F2671CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F2671CS
Related LinksRC1005, RC1005F2671CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F2671CS Details Description
Related parts for RC1005F2671CS
CAP CER 56PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.7UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 8SMD datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 126UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 20V 2711 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPST 11A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf