Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F2742CS
RC1005F2742CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F2742CS
Brief Description
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F2742CS.pdf
Availability of RC1005F2742CS
QUANTITY
RC1005F2742CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F2742CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F2742CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F2742CS
Related LinksRC1005, RC1005F2742CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F2742CS Details Description
Related parts for RC1005F2742CS
Crystal 7.3728MHz 50ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RES 82.0 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
RES 422K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/2.8V 0.15A 6MLF datasheet.pdf
IC ADC 18BIT SRL/SPI 1M 32QFN datasheet.pdf
PIN WIRE DISC .3325 MARKED datasheet.pdf
IC FPGA SOC 25K LUTS datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1.25W DO214AC datasheet.pdf