Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F3091CS
RC1005F3091CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F3091CS
Brief Description
RES SMD 3.09K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F3091CS.pdf
Availability of RC1005F3091CS
QUANTITY
RC1005F3091CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F3091CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F3091CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F3091CS
Related LinksRC1005, RC1005F3091CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F3091CS Details Description
Related parts for RC1005F3091CS
RES 15 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES MO 1W 33 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CON SHARP 1.0MM POWER PLUS datasheet.pdf