Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F3163CS
RC1005F3163CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F3163CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 316K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F3163CS.pdf
Availability of RC1005F3163CS
QUANTITY
RC1005F3163CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F3163CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F3163CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F3163CS
Related LinksRC1005, RC1005F3163CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F3163CS Details Description
Related parts for RC1005F3163CS
IC EEPROM 256KBIT 10MHZ 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 125KHZ 8MSOP datasheet.pdf
AMPLIFIER AUDIO CLASS D 24QFN datasheet.pdf
DIE CUT-OFF BLADE datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 12V 150W 12.5A datasheet.pdf