Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F3571CS
RC1005F3571CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F3571CS
Brief Description
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F3571CS.pdf
Availability of RC1005F3571CS
QUANTITY
RC1005F3571CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F3571CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F3571CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.57k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F3571CS
Related LinksRC1005, RC1005F3571CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F3571CS Details Description
Related parts for RC1005F3571CS
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
PMU+CHGR+8 LDO+1 BUCK 30USMD datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER TRI-AXIS 14-LGA datasheet.pdf
RES 259 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 100FBGA datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf