Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F364CS
RC1005F364CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F364CS
Brief Description
RES SMD 360K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F364CS.pdf
Availability of RC1005F364CS
QUANTITY
RC1005F364CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F364CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F364CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F364CS
Related LinksRC1005, RC1005F364CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F364CS Details Description
Related parts for RC1005F364CS
SW ROTARY 6P-4POS ENCLOSED 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 36POS datasheet.pdf
CONN CRIMPBAND 17-18AWG datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 24V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
2447 INSERT ASSY WHT datasheet.pdf
COLLET FFA.0E. - 3.0MM DIA datasheet.pdf
IC MUX ANALOG SINGLE 8CH 16DIP datasheet.pdf
CONN HEADER P4S .4MM 10POS SMD datasheet.pdf