Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F3R0CS
RC1005F3R0CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F3R0CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F3R0CS.pdf
Availability of RC1005F3R0CS
QUANTITY
RC1005F3R0CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F3R0CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F3R0CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F3R0CS
Related LinksRC1005, RC1005F3R0CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F3R0CS Details Description
Related parts for RC1005F3R0CS
IC SCA SRL COMM ADAPTER 84PLCC datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ESD HANDLER 12-3/8X7-1/8X2-3/8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 4BIT 16QFN datasheet.pdf
POWER STRIP 48" 15A 16OUT 15' datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
MICRO 15C S SOD JACKP NI datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V CH 0201 datasheet.pdf