Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F4120CS
RC1005F4120CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F4120CS
Brief Description
RES SMD 412 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F4120CS.pdf
Availability of RC1005F4120CS
QUANTITY
RC1005F4120CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F4120CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F4120CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F4120CS
Related LinksRC1005, RC1005F4120CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F4120CS Details Description
Related parts for RC1005F4120CS
COMPUTER SNGL BD BL2030 IDC HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
PRESSURE20PC26PC 30 PSI datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 25J OLIVE datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf