Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F4752CS
RC1005F4752CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F4752CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F4752CS.pdf
Availability of RC1005F4752CS
QUANTITY
RC1005F4752CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F4752CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F4752CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F4752CS
Related LinksRC1005, RC1005F4752CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F4752CS Details Description
Related parts for RC1005F4752CS
RES SMD 4.75K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER BREAKAWAY 40POS .100 datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 2POS datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
GENDER CHANGER DSUB 25POS M-M datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf