Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F4870CS
RC1005F4870CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F4870CS
Brief Description
RES SMD 487 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F4870CS.pdf
Availability of RC1005F4870CS
QUANTITY
RC1005F4870CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F4870CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F4870CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F4870CS
Related LinksRC1005, RC1005F4870CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F4870CS Details Description
Related parts for RC1005F4870CS
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MULTICH RS232 DVR/RCVR 32VQFN datasheet.pdf
IC ACCELER DUAL-AX 10G 8CLCC datasheet.pdf
UNICARD SHEETS 1 ROLL=120 LABELS datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 55POS datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100" datasheet.pdf