Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F514CS
RC1005F514CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F514CS
Brief Description
RES SMD 510K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F514CS.pdf
Availability of RC1005F514CS
QUANTITY
RC1005F514CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F514CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F514CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F514CS
Related LinksRC1005, RC1005F514CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F514CS Details Description
Related parts for RC1005F514CS
IC CPU SUPRV 32K EE RST HI 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL 3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP CER 5PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf