Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F5623CS
RC1005F5623CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F5623CS
Brief Description
RES SMD 562K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F5623CS.pdf
Availability of RC1005F5623CS
QUANTITY
RC1005F5623CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F5623CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F5623CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F5623CS
Related LinksRC1005, RC1005F5623CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F5623CS Details Description
Related parts for RC1005F5623CS
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/2.6V 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.180" 3/5MM 2L datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 16V 2A TO-220FP-3 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 410MW SOD123 datasheet.pdf