Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F8250CS
RC1005F8250CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F8250CS
Brief Description
RES SMD 825 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F8250CS.pdf
Availability of RC1005F8250CS
QUANTITY
RC1005F8250CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F8250CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F8250CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F8250CS
Related LinksRC1005, RC1005F8250CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F8250CS Details Description
Related parts for RC1005F8250CS
RES SMD 63.4KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VCO PLL/SYNTH 2175MHZ SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 1.5A SYNC 12DFN datasheet.pdf
HEIGHT SPACER datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.25% 8W TO220 datasheet.pdf
CONN RP TNC JACK R/A 50 OHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT 125V datasheet.pdf