Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F86R6CS
RC1005F86R6CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F86R6CS
Brief Description
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F86R6CS.pdf
Availability of RC1005F86R6CS
QUANTITY
RC1005F86R6CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F86R6CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F86R6CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F86R6CS
Related LinksRC1005, RC1005F86R6CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F86R6CS Details Description
Related parts for RC1005F86R6CS
RES SMD 324K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 7POS 30AU datasheet.pdf
IC RF PWR CNTRL 2.7GHZ TSOT23-6 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N CH 55V 58A TO-220AB datasheet.pdf
CONN ADAPT MCX JACK TO TNC JACK datasheet.pdf
CABLE RGB COAX HD15 M/M 50' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 56NF5% 630VDC RAD datasheet.pdf