Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F8871CS
RC1005F8871CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F8871CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F8871CS.pdf
Availability of RC1005F8871CS
QUANTITY
RC1005F8871CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F8871CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F8871CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F8871CS
Related LinksRC1005, RC1005F8871CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F8871CS Details Description
Related parts for RC1005F8871CS
IC VOLT DETECTOR LP 3.80V SC70-3 datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8MSOP datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 16GB 240RDIMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IMPACT DC 4X8 OPEN SN datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf