Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F8871CS
RC1005F8871CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F8871CS
Brief Description
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F8871CS.pdf
Availability of RC1005F8871CS
QUANTITY
RC1005F8871CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F8871CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F8871CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F8871CS
Related LinksRC1005, RC1005F8871CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F8871CS Details Description
Related parts for RC1005F8871CS
IDC CABLE - MPL36K/MC37M/X datasheet.pdf
SENSOR SWITCH SLOTTED OPTICAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 511K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 160 OHM 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf