Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005J100CS
RC1005J100CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005J100CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005J100CS.pdf
Availability of RC1005J100CS
QUANTITY
RC1005J100CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005J100CS
Internal Part NumberEIS-RC1005J100CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005J100CS
Related LinksRC1005, RC1005J100CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005J100CS Details Description
Related parts for RC1005J100CS
FUSE CERAMIC 10A 500VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 9PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 5% 35W TO263 datasheet.pdf
SENSOR AIR FLOW AMP 5.0 MBAR datasheet.pdf
HARDWARE NUT 1-72 BR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
BCZ 3.81/14/180ZE SN BK BX datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 35A datasheet.pdf